Ako presádzať izbové rastliny?

Všetko čo potrebuješ vedieť o jarnom presádzaní v interiéri

Jar je ideálny čas na presádzanie tvojich izboviek, lebo celá príroda ožíva a rastliny potrebujú nové živiny a priestor. V tomto článku sa dozvieš ako často presádzať, podľa čoho vieš, že treba rastlinu presadiť, čo všetko na to budeš potrebovať, ako “polo”presadiť veľkú rastlinu a ďalšie tipy a triky. Na konci článku je krátky návod ako presadiť rastlinu v 6 krokoch. 

Prečo je nutné izbové rastliny zasadené v pôde presádzať?

Izbové rastliny je dobré pravidelne presádzať pre tieto dôvody:

Zo zeminy sa časom živiny (draslík, fosfor, dusík, železo a iné) postupne vyplavujú a rastlina ich vyčerpá svojim rastom. Prihnojovanie dodáva síce rastline potrebné živiny počas vegetačného obdobia, no z dlhodobého hľadiska to nie je dostatočná náhrada za novú pôdu plnú živín.

Stará zemina zvykne byť tvrdšia, udupaná a nepriepustná a to nedáva priestor dobrému zalievaniu izboviek. Zálievka sa nedostane ku koreňovému systému rastliny, ale stečie po okraji kvetináča do podmisky.

Rastliny je vhodné presádzať, keď sa už nezmestia do svojho kvetináča. Najjednoduchšie to zistíš tak, že sa pozrieš na spodnú stranu kvetináča a ak vidíš trčať korene rastliny. To je správny čas na väčší kvetináč. Pravidelné presádzanie je dobrá prevencia proti škodcom, ktorý môžu mať v pôde zárodky. Ak je rastlina napadnutá škodcami rastlinu presaď ju čím skôr do nového substrátu.

Kedy je vhodné aby si začal s presádzaním?

U nás na Slovensku je to na jar. Príroda sa pomaly prebúdza po zimnom odpočinku a rovnako tak aj tvoje izbovky, dostávajú oveľa viac slnečného žiarenia a tepla, ktoré sú hlavné poháňače ich rastu a existencie. Presádzaním im iba pomáhaš načerpať nové sily do ich vegetačného obdobia.

Začni už v marci, aby si po celý zvyšok vegetačného obdobia mohol sledovať ako sa rastlinka krásne rozrastie a zosilnie. Presádzanie nemusí byť však vždy podmienené iba ročným obdobím. A preto ak si náhodou nepresadil svoje rastliny všetky na jar, tak stále máš čas počas celého vegetačného obdobia a to je od marca do septembra. Presádzanie v zime v našich podmienkach sa neodporúča, pokiaľ nie je rastlina napadnutá škodcami alebo nie je preliata.

Výsadba a presádzanie vo vonkajších záhradách a balkónoch má aj iné režimy, kedy je najvhodnejšia výsadba, ale to si opíšeme až v ďalšom článku, ktorý pre vás usilovne pripravujeme.

Ako zistíš, ktoré rastliny máš presádzať?

Bežné izbovky, ktoré nevyžadujú špeciálnu starostlivosť stačí presádzať raz 1-2 roky. Ideálne je každý rok, no pokiaľ na to nemáš priestor a rastline sa darí, tak by to mal/mala zvládnuť aj po dvoch rokoch. Samozrejme to môže byť individuálne od podmienok (vlhkosť, zálievka, svetelné podmienky, hnojenie) v priestore kde rastú. Preto ich treba pozorovať a ak vidíš známky oslabenia rastliny (opadávanie listov, spomalený rast, rýchle vyschnutie zálievky, škodcovia) tak rastlinu presaď aj skôr. Netreba zbytočne čakať presne rok, lebo starostlivosť o prírodu je aj intuitívna záležitosť. Moja babička sa s nimi napríklad aj rozprávala.

Vizuálne najjasnejším znamením, že rastlinu treba presadiť sú korene, ktoré vychádzajú zo spodnej strany kvetináča. Pokiaľ nemáš kvetináč s drenážnymi otvormi, tak pri najbližšom presádzaní, to naprav. No v takomto prípade je vhodné rastlinu opatrne vybrať a pozrieť sa na korene na spodnej strane pôdy. Pokiaľ sú obtočené okolo spodnej strany kvetináča, tak môžeš rastlinu presadiť. Nemajú dosť miesta a preto je väčší kvetináč nutnosť. Z hornej časti môžeš vidieť, že zemina má vyblednutú farbu a je jej v kvetináči pomenej. Prirodzene sa jej obsah zmenší po vyčerpaní živín. Vyskúšaj kvalitu zeminy prstom, pokiaľ je príliš tvrdá a nepriedušná, tiež je to znamenie, že je rastlinu vhodné presadiť.

AdobeStock_385057769-min

Čo budeš potrebovať na presádzanie v interiéri?

Starý dobrý zoznam na nákup, nie je nikdy na škodu. Rastliny presádzaj vždy do nového alebo dobre vyčisteného kvetináču, ktorý je o 2-3 cm širší v priemere od pôvodného, v ktorom sa rastlina nachádzala. „Ja si píšem taký mini zoznam kvetináčov na presádzanie, aby som zbytočne nekupovala tie ktoré mám doma odložené. Zvyčajne používam plastové.. Sú ľahké na prenášanie a ozdobný obal kvetináču si vieš vždy doladiť podľa interiéru.“ to je môj osobný tip. Nepresádzaj rastliny do oveľa väčšieho kvetináča, pretože potom bude rastlina sústrediť svoju energiu a aktivitu do rozvoju koreňového systému a nie do rastu nových listov a kvetov.

Vnútorný kvetináč by mal mať vždy otvor na odtekanie prebytočnej zálievky. Predídeš tým hnilobe koreňov. Ruka v ruke so spodným otvorom na kvetináči je drenážna vrstva. Tá môže byť vytvorená z kamienkov, štrku alebo najľahšej verzie keramzitu. Táto vrstva by mala byť hrubá cca 1-2 cm v závislosti od veľkosti kvetináču.

Po drenážnej vrstve je potrebná vhodná pôda. Dnes v záhradkárstve už vieš kúpiť zeminy prispôsobené a namiešané presne na rastliny ktoré potrebuješ, či už sú to kaktusy, zelené rastliny, kvitnúce rastliny, orchidei alebo iné. Na väčšinu bežných izboviek ti však postačí klasický substrát na izbové rastliny. Ak má rastlina radšej priedušnejšiu pôdu primiešaj do hliny napríklad perlit.

Skvelým pomocníkom na presádzanie v interiéri je PLANT MAT. Naša ekologická podložka na presádzanie je praktická na presádzanie, lebo je vodeodolná, ľahko umývateľná a môžeš ju používať donekonečna. Na bežné veľkosti izbových rastlín, ktoré sú do priemeru kvetináču 50 cm sú ideálne rozmery PLANT MAT malá a stredná. Bude sa ti s nimi oveľa lepšie manipulovať ako s veľkým rozmerom.

Náradie ako hrabličky, lopatka a iné pomôcky, nie sú nutnosťou, no prácu ti spríjemnia, pretože sú určené na tento účel. A samozrejme nezabudni na odstátu vodu, ktorou poleješ čerstvo presadené rastliny.

Ako často mám presádzať veľké kvety?

Rastliny ktoré majú priemer kvetináča väčší ako je 50 cm, môže byť náročné presádzať. Pokiaľ nie je presádzanie do nového kvetináča nutné, napríklad jeho poškodení alebo má pleseň, tak máme pre teba tip ako dostať živiny z pôdy aj bez úplného presadenia. Odober cca 5-10 cm vrchnej vrstvy pôdy v kvetináči, opatrne aby si nepoškodil/nepoškodila korene a nahraď ju novým substrátom. Polievaním a živiny z novej pôdy dostanú aj do spodných vrstiev kvetináča. Nie je to riešenie navždy, no o 2-3 roky to vie predĺžiť životnosť rastliny v jej kvetináči.

Postup presádzania v 6 krokoch

1 Jeden deň pred presádzaním rastlinu polej. Ľahšie sa vyberá z kvetináča a po presadení nebude mať až taký veľký šok jemne zvýšenou zálievkou.

2 Na dno nového kvetináča vysyp drenážnu vrstvu a trochu zeminy.

3 Rastlinu chyť za stonky pri zemine a otoč ju aspoň o 90 stupňov a opatrne ju vyber alebo vyklep z kvetináča. Pomáha keď plastový kvetináč jemne postláčaš.

4 Odstráň časť starej pôdy z rastliny a vlož ju do pripraveného nového kvetináču. Medzi povrchom substrátu a horným okrajom kvetináča nechaj voľný priestor minimálne 1,5 cm. Ideálne 2-3 cm.

5 Okolo koreňového balu rastliny nasyp nový substrát a jemne ho utlač.

6 Presadenú izbovku polej, vrátiť na jej bežné stanovište a pokračuj v bežnej starostlivosti.

Natočili sme pre teba aj videá ako na presádzanie rôznych rastlín. Videá budeme postupne pridávať na naše sociálne siete. Budeme radi, ak nás budeš sledovať ako spoločne rastieme a pestujeme.

 GROW WITH SPON 🪴

Tiež by ťa mohlo zaujímať