Ďalších 5 rád ako "nezabiť" svoje izbovky počas zimy
Rastliny, nie len tie naše doma počas zimy oddychujú. A preto treba tomu prispôsobiť aj staroslivosť o ne. V tomto článku nájdeš 5 rád a pár tipov ako na to. Ak by si chcel dozvedieť ešte viac prečítaj si ani prvú časť článku starostlivosti o izbové rastliny. A GROW WITH SPON.
6. Vlhkosť vás prospeje obom. Tebe aj rastlinám.
Vyššiu vlhkosť vzduchu potrebujú najmä druhy, ktoré pochádzajú z trópov. Hlavne počas vykurovacieho obdobia im preto dopraj pravidelné rosenie. Vlhkosť vzduchu ovplyvňuje aj teplota v miestnosti. Platí pravidlo, čím vyššia teplota, tým vyššiu vlhkosť vzduchu rastliny potrebujú. Rastlinám však neprospieva ani vysoká vlhkosť vzduchu. Prach sa pevnejšie prichytáva na listy rastlín, a tým obmedzuje ich dýchanie. Preto to netreba prehnať, lebo sa môže začať tvoriť v pôde pleseň a huby. A myslím, že ani tvojim stenám by sa to nepáčilo.
Tipy
- používaj mäkkú odstátu vodu, predídeš tak bielym škvrnám na listoch, ak máš veľmi tvrdú vodu treba ju prevariť
- pokiaľ nemáš zvlhčovač vzduchu skús položiť nádoby s vodou na radiátor, aby sa voda z nich vyparila
- pri vlhčení rastlín rozprašovačom, môžete využiť PLANT MAT, aby ste nepoškodili drevenú podlahu či poličky
- jednoduchý domáci zvlhčovač vzduchu získaš, keď postavíš črepníky na vrstvu keramzitu/kamienkov v plytkej nádobe a zalejete ich vodou, dôležité je aby sa voda nedotýkala spodku kvetináču, aby si rastlina nenasala príliš veľa vody a nezačali jej hniť korene
7. Doprajte rastlinám pôdnu masáž
Pozornosť venuj aj substrátu, nie len rastline. Častá zálievka spôsobuje jeho uľahnutie či udupanie, čo spôsobuje rýchlejšie vyparovanie vody z črepníkov. Na koľko doma v kvetináčoch nemáme dážďovky, musíme pôde pomôcť manuálne.
Tipy
- vrchnú časť substrátu prevzdušni, napríklad vidličkou alebo záhradnými hrabličkami
- aby sa voda tak rýchlo nevyparovala, na povrch navrstvi rôzne kamienky, sklíčka či keramzit, ktoré poslúžia aj dekoratívne
8. Nepresádzaj a nerozmnožuj rastliny
Ako sme už spomenuli v prvej časti článku o zimnej starostlivosti, interiérové rastliny v tomto období skôr odpočívajú, ako rastú. Na pár výnimiek (vianočná ruža či kaktus) Vo väčšine prípadov pre ne nie je vegetačné obdobie. Práve preto sa rastliny neodporúča presádzať a už vôbec nie rozmnožovať.
Tipy
- na začiatku zimy je vhodné popívané alebo drevnaté rastliny zastrihnúť
- presádzajte iba ak to rastlina nevyhnutne potrebuje
9. Nehnoj ich, dopraj im oddych
Izbové rastliny pripravuješ na zimný odpočinok vlastne počas celého vegetačného obdobia, pravidelným prísunom živín (hojením) a ďalšou starostlivosťou. V zime ich však nehnoj, dopraj im oddych, samozrejme, okrem kvitnúcich kvetín v zimnom období. Ak sú zdravé a napriek tomu im začnú žltnúť listy, môže ísť o prejav starnutia. Netráp sa, je to prirodzené. To je príroda.
Tipy
- žlté či suché listy pravidelne odstraňuj, aby neodoberali zbytočne živiny zdravým častiam rastliny
10. Sleduj či nemáš nových spolubývajúcich
Nie úplne ideálne zimné podmienky rastliny oslabujú, čím sa vytvára vhodné prostredie pre nových spolubývajúcich a teda na výskyt škodcov. Zabrániš mu pravidelnou kontrolou substrátu, ako aj celej rastliny. Pri prvých príznakoch zakroč podľa druhu škodcu. Zvýšenú pozornosť venuj rastlinám, ktoré si si priniesol zvonku (terasy, záhrady či z obchodu)
Tipy
- roztok z nimbového oleja je skvelý eko pomocník pri boji proti strapkám
- čím skôr identifikuješ škodcu, tým väčšiu šancu má rastliny na prežitie
- kontroluj listy zo spodnej strany
Druhých päť rád, ako na starostlivosť o izbové rastliny počas zimy sme ti dali spolu s pár tipmi z nášho SPON teamu. Daj nám vedieť ako sa ti darí na našich sociálnych sieťach a použi hashtag #SPONntánnazáhrada
V najbližšom článku ti prezradíme, kedy je vhodné začať presádzať a ako sa pripraviť na jarnú sezónu.
GROW WITH SPON 🪴