Ako sa starať o izbové rastliny počas zimy? vol. 2

Ďalších 5 rád ako "nezabiť" svoje izbovky počas zimy

Rastliny, nie len tie naše doma počas zimy oddychujú. A preto treba tomu prispôsobiť aj staroslivosť o ne. V tomto článku nájdeš 5 rád a pár tipov ako na to. Ak by si chcel dozvedieť ešte viac prečítaj si ani prvú časť článku starostlivosti o izbové rastliny. A GROW WITH SPON.

6. Vlhkosť vás prospeje obom. Tebe aj rastlinám.

Vyššiu vlhkosť vzduchu potrebujú najmä druhy, ktoré pochádzajú z trópov. Hlavne počas vykurovacieho obdobia im preto dopraj pravidelné rosenie. Vlhkosť vzduchu ovplyvňuje aj teplota v miestnosti. Platí pravidlo, čím vyššia teplota, tým vyššiu vlhkosť vzduchu rastliny potrebujú. Rastlinám však neprospieva ani vysoká vlhkosť vzduchu. Prach sa pevnejšie prichytáva na listy rastlín, a tým obmedzuje ich dýchanie. Preto to netreba prehnať, lebo sa môže začať tvoriť v pôde pleseň a huby. A myslím, že ani tvojim stenám by sa to nepáčilo.

Tipy

7. Doprajte rastlinám pôdnu masáž

Pozornosť venuj aj substrátu, nie len rastline. Častá zálievka spôsobuje jeho uľahnutie či udupanie, čo spôsobuje rýchlejšie vyparovanie vody z črepníkov. Na koľko doma v kvetináčoch nemáme dážďovky, musíme pôde pomôcť manuálne.

Tipy

8. Nepresádzaj a nerozmnožuj rastliny

Ako sme už spomenuli v prvej časti článku o zimnej starostlivosti, interiérové rastliny v tomto období skôr odpočívajú, ako rastú. Na pár výnimiek (vianočná ruža či kaktus) Vo väčšine prípadov pre ne nie je vegetačné obdobie. Práve preto sa rastliny neodporúča presádzať a už vôbec nie rozmnožovať. 

Tipy

9. Nehnoj ich, dopraj im oddych

Izbové rastliny pripravuješ na zimný odpočinok vlastne počas celého vegetačného obdobia, pravidelným prísunom živín (hojením) a ďalšou starostlivosťou. V zime ich však nehnoj, dopraj im oddych, samozrejme, okrem kvitnúcich kvetín v zimnom období. Ak sú zdravé a napriek tomu im začnú žltnúť listy, môže ísť o prejav starnutia. Netráp sa, je to prirodzené. To je príroda.

Tipy

10. Sleduj či nemáš nových spolubývajúcich

Nie úplne ideálne zimné podmienky rastliny oslabujú, čím sa vytvára vhodné prostredie pre nových spolubývajúcich a teda na výskyt škodcov. Zabrániš mu pravidelnou kontrolou substrátu, ako aj celej rastliny. Pri prvých príznakoch zakroč podľa druhu škodcu. Zvýšenú pozornosť venuj rastlinám, ktoré si si priniesol zvonku (terasy, záhrady či z obchodu)

Tipy

Druhých päť rád, ako na starostlivosť o izbové rastliny počas zimy sme ti dali spolu s pár tipmi z nášho SPON teamu. Daj nám vedieť ako sa ti darí na našich sociálnych sieťach a použi hashtag #SPONntánnazáhrada

V najbližšom článku ti prezradíme, kedy je vhodné začať presádzať a ako sa pripraviť na jarnú sezónu.

GROW WITH SPON 🪴

Tiež by ťa mohlo zaujímať